Erken Çocukluk Eğitiminde Flanel Tahtalarının Kullanımı ve Beceri Eğimi

Erken Çocukluk Eğitiminde Flanel Tahtalarının Kullanımı ve Beceri Eğimi

Erken Çocukluk Eğitiminde Flanel Tahtalarının Kullanımı ve Beceri Eğimi, Pazen tahtası veya hikaye panosu nedir? Okul öncesi öğretmenleri ve çocuklar için paha biçilmez ve çok yönlü bir eğitim aracıdır. Öykü tahtası, okul öncesi müfredatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Temel olarak, öğretmenlerin okul öncesi çocuklarla birlikte, flanel veya keçeden (flanel çubukları) yapılan resimler, storyboard şekilleri ve çeşitli diğer manipülatiflerle görsel hikayeler anlatmak için kullanabilecekleri bir flanel veya keçe materyali ile kaplanmış bir hikaye anlatım tahtasıdır. pazen). Flanel panoları çeşitli boyutlarda olabilir ve duvara monte edilebilir veya kolayca katlanıp kaldırılabilen bir şövale ile daha küçük bir masa üstü stili olabilir.

Masa üstü stili, küçük çocuk grupları için harikadır ve daha fazla katılım ve etkileşimi teşvik eder ve kolayca saklanabilir. Daha büyük duvara monte stil, sınıf ortamı gibi büyük gruplar için daha kalıcı ve daha iyidir. Flanel panoları veya hikaye panoları ticari olarak satın alınabilir, ancak kendinizinkini yapmak çok kolaydır. Ticari olarak satın alınan bazı tahtaların arka tarafında manyetik manipülatiflerle kullanım için manyetik bir taraf bulunur ve bazılarının arka tarafında beyaz tahtalar olabilir.

Öykü yeniden anlatma, okul öncesi dönemdeki çocukların dil ve hafıza becerilerini geliştirmede önemli bir beceridir. Okuryazarlık öncesi önemlidir ve küçük çocuklar bile daha büyük çocuklar oynarken dinlemekten ve izlemekten fayda sağlayacaktır. Küçük çocuklar her zaman daha büyük çocukları gözlemleyerek ve model alarak öğrenirler. Çoğu okul öncesi ortamın çoklu yaş nüfusu vardır ve çoğu ailede olduğu gibi çeşitli gruplar için yaş örtüşür.

Bir çocuğu bir hikayeyi veya bir sayı dizisini yeniden anlatmaya veya renkleri ve şekilleri tanımlamaya teşvik etmek, ortak eğlencenin yanı sıra harika bir bağımsız aktivitedir. Yeniden anlatma, öğrenmeyi ve soyut kavramları pekiştirir. Materyaller kullanımları için tahtaya bırakılırsa, okul öncesi çocuklar zaten buna yöneleceklerdir. Ayrıca serbest oyun ortamında pazen tahtası şekillerini kullanarak kendi yaratıcı hikayelerini oluşturacaklar. Çocuklar yumuşak, manipülatif şekillere dokunmaktan ve hissetmekten keyif alırlar.

Ebeveynler için pazen tahtası oyunu, doktor ofisinde beklemek, uzun araba yolculukları veya yatmadan hemen önce veya şekerleme saatinden hemen önce gibi sessiz zamanlar için harika bir bağımsız aktivitedir. Flanel panoları da yağmurlu günler için eğlencelidir çocuklar için iç mekan aktiviteleri. Öğretmenler bunları hikaye anlatıcılığına kadar her şey için kullanmayı severler; abc çocuk oyunlarışarkılar, tekerlemeler ve parmak oyunları öğretmek için temalı ders planları.

Flanel tahta setleri, şekillerin, alfabe harflerinin (büyük ve küçük harf) renkleri, sayıları veya hikaye karakterleri ve aksesuarlarının yumuşak, renkli keçe kesikleridir. Peri masalları, tekerlemeler, popüler edebiyat, güvenlik dersleri, haritalar, mevsimler, takvimler, hayvanlar (hayvanat bahçesi, orman, çiftlik, evcil hayvanlar, vb.), özel tatiller, dinozorlar, çok kültürlü fikirler, İncil için ticari setler bulunabilir. karakterler, oyunlar, ulaşım ve daha birçok erken çocukluk teması. Önceden kesilmiş olarak satın alınabilir veya bir bütçeyle öğretmenler ve bakıcılar keçeden kendi tasarımlarını yapabilirler.

Flanel tahtası etkinlikleri aileler, okul öncesi merkezleri, Head Start merkezleri, evde gündüz bakım sağlayıcıları, evde eğitim veren aileler, erken çocukluk eğitimi ortamları, Pazar okulu öğretmenleri, özel eğitim sınıfları, kütüphaneciler ve alt ilkokul sınıflarındaki okul öğretmenleri için eğlencelidir. Daha yüksek sınıflardaki öğretmenler bile, eyaletlere veya diğer coğrafya, haritalar veya matematik derslerini öğretmek için pazen tahtalarını iyi kullanabilirler. Kullanışlılığı neredeyse sonsuzdur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.