Emeklilerin 15 Temelde Olan Sağlık Sorunları

Emeklilerin 15 Temelde Olan Sağlık Sorunları

Emeklilerin 15 Temelde Olan Sağlık Sorunları, BM istatistiklerine göre, 2019 ortalarında dünya nüfusu 7,7 milyar olarak gerçekleşti. Bunların 703 milyonu (%9,1) 65 yaş ve üzerindeydi.

Yaşlıların sayısının iki katına çıkarak 1,5 milyarın üzerine, yani 2050 yılında toplam nüfusun %15’inden biraz fazlasına ulaşacağı 2050 yılına kadar küresel nüfusun yaklaşık 9,7 milyara ulaşması bekleniyor.

Yaşlanma, gençlerin yaşamadığı bir dereceye kadar çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

60’lı yaşlarınıza geldiğinizde, soğuk algınlığı veya grip daha ciddi tıbbi durumlara yol açabilir. Bunlara zatürree, bronşit, sinüs veya kulak enfeksiyonları gibi solunum yolu hastalıkları dahildir.

Halihazırda diyabet veya astım gibi kronik bir hastalığınız varsa, bir solunum yolu hastalığı durumu daha da kötüleştirebilir.

İşte emeklilerin karşılaştığı en yaygın sağlık sorunlarına kısa bir genel bakış:

 • Kronik hastalıklar
 • Fiziksel yaralanma (düşme)
 • bilişsel sağlık
 • Görme ve işitme
 • Dişler ve diş etleri
 • davranışsal sağlık
 • Madde bağımlılığı
 • yetersiz beslenme
 • Kabızlık ve inkontinans
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler)

Kronik hastalıklar

Dönem kronik uzun süre devam eden veya sürekli tekrarlayan bir hastalık veya rahatsızlığı ifade eder. Hastalığın şiddetini göstermez.

ABD’de emekliler arasında önde gelen ölüm nedenleri kalp hastalığı, felç, alt solunum yolu hastalıkları, kanser, Alzheimer, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıklardır.

ABD’deki Ulusal Yaşlanma Konseyi’ne göre, yaşlı yetişkinlerin %80’i en az bir kronik hastalığa sahiptir ve %70’inde iki veya daha fazla kronik rahatsızlık vardır. Avrupa Birliği, Kanada, Birleşik Krallık gibi diğer gelişmiş ülkeler için rakamlar benzerdir.

Kronik hastalıklar, emeklinin normal günlük aktivitelerini üstlenme yeteneğini sınırlayabilir.

Bu onların bağımsızlıklarını kaybetmelerine ve kendi evlerinde bakıcılar gibi uzun vadeli hizmetlere ve desteklere bağımlı hale gelmelerine neden olur.

Sonunda, eğitimli hemşireler ve yaşlılara bakma konusunda deneyimli bakıcılar tarafından görevlendirilen bir bakım (emeklilik) evine veya yetenekli bakım tesisine girmek zorunda kalırlar.

Kronik hastalıkları önlemenin veya yönetmenin en iyi yolu:

 • düzenli kontroller yaptırın
 • sağlıklı diyetle beslen
 • düzenli ve tutarlı bir şekilde egzersiz yapın
 • gerektiği gibi kilo vermek

Fiziksel yaralanma (Düşme)

Düşmeler, emekliler arasında ölümcül ve ölümcül olmayan fiziksel yaralanmaların önde gelen nedenidir. Düşmek kalça kırıklarına, kafa travmalarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Her 15 saniyede bir emekli, düşme nedeniyle bir hastanenin acil servisine kabul ediliyor. Her 30 saniyede bir düşme sonucu bir emekli ölüyor.

Bunlar ayık istatistikler… gerçekten de emekliler, diğer nedenlere bağlı yaralanmalardan beş kat daha fazla düşmeye bağlı yaralanmalar nedeniyle hastaneye kaldırılıyor.

Emeklilerin genç insanlara göre düşmeye daha yatkın olmasının birkaç nedeni vardır:

 • Yaşlanma, kemiklerinizin küçülmesine ve kaslarınızın güç ve esnekliğini kaybetmesine neden olarak sizi kırılgan hale getirir ve dengenizi kaybetmenize ve düşmenize neden olur.
 • Osteoporoz ve osteoartrit gibi hastalıklar sizi daha da kırılgan ve düşmeye meyilli hale getirebilir.

Düşme korkusu emeklilerin aktivitelerini kısıtlamalarına neden olabilir ve bu da daha fazla fiziksel düşüşe ve dolayısıyla daha fazla düşmeye, sosyal izolasyon ve depresyona neden olabilir.

Çoğu durumda, yaşlandıkça daha fazla düşme eğiliminiz, vücudunuzu güçlendirmek için fiziksel aktivitenizi artırarak ve bazı egzersizler yaparak tersine çevrilebilir. evinizde pratik değişiklikler.

bilişsel sağlık

Biliş düşünce, deneyim ve duyular yoluyla bilgi ve anlayış edinmenin zihinsel eylemi veya sürecidir. bilişsel sağlık düşünme, öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi ifade eder.

bunama günlük hayata müdahale edecek kadar şiddetli hafıza, dil, problem çözme ve diğer düşünme yeteneklerinin kaybı için genel bir terimdir.

Demansın birkaç türü vardır. Alzheimer hastalığı demansın en yaygın şeklidir.

Şu anda (2020) yaklaşık 50 milyon insan bunama hastası. 2050 yılına kadar bunun üç katına çıkması bekleniyor.

Diyabet, hipertansiyon, depresyon, HIV vb. gibi kronik hastalıklarınız varsa bunama geliştirme riskiniz artar. Sigara içiyorsanız veya madde bağımlılığına girerseniz riskiniz daha da artar.

Şu anda demansın tedavisi yoktur. Ancak, sahip olduğunuz demans türüne ve reçeteli ilaçlara dayalı bir tedavi planı kullanarak hastalığı yönetebilirsiniz.

Ayrıca bulmacalar ve diğer zihinsel alıştırmalar yaparak ve yeni bir beceri öğrenerek bilişsel sağlığınızdaki düşüşü durdurabilirsiniz.

74 yaşında, dijital pazarlamayı öğreniyorum ve çaba, düşünme becerileriyle kesinlikle gelişti. Şimdi daha çabuk anlıyorum ve daha iyi hatırlıyorum.

Bu konuya başka bir yazıda değineceğiz.

Görme ve işitme

70 yaşından sonra gözlerimiz ve kulaklarımız ile ilgili problemler oldukça yaygındır.

Görünen o ki emeklilerin %25’i işitme, %17’si görme sorunu yaşıyor. Her iki sorun da işitme cihazları ve numaralı gözlüklerle kolayca çözülebilir.

Bu koşulların değerlendirilmesi ve bunlarla ilgili çözümler, yeni teknolojilerin süregelen gelişimi nedeniyle hızla gelişmektedir.

Dişler ve diş etleri

Dişlerimiz ve diş etlerimiz ile ilgili en sık karşılaştığımız problemler ağız kuruluğu, diş eti hastalıkları, tedavi edilmeyen diş çürükleri ve ağız kanseridir.

65 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık %25’i artık doğal dişlerinden hiçbirine sahip değildir. Kendi dişlerinin en azından bir kısmına sahip olanların yaklaşık %20’sinde tedavi edilmemiş diş çürükleri ve %70’inden fazlasında diş eti hastalığı vardır.

Kötü ağız sağlığı, diyetinizi olumsuz etkileyebilir (çiğnemeniz gereken besleyici yiyecekler yemekten kaçındığınız için) ve düşük özgüvene neden olabilir.

Ağız sorunları, sahip olduğunuz diğer kronik sağlık durumlarının yönetimini de olumsuz etkileyebilir.

İyi haber şu ki, kötü ağız sağlığı diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ederek yönetilebilir.

Üzücü haber şu ki, dişhekimliği hizmetleri ucuz değil ve kıt bir emekli maaşınız varsa uygun fiyatlı değil.

davranışsal sağlık

Süre davranışsal sağlık davranışın bireyin refahı üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ifade eder, akıl sağlığı öncelikle bireyin var olma durumuyla ilgilenir.

Emeklilerin dörtte biri (%25) madde bağımlılığı gibi davranışsal sağlık sorunları yaşarken, 60 yaş üstü yetişkinlerin %15’i depresyon veya kronik anksiyete gibi zihinsel bir rahatsızlıktan muzdariptir.

Depresyon, anksiyete ve madde kötüye kullanımı gibi sorunlar diğer kronik tıbbi durumların tedavisini olumsuz etkileyerek yaşam kalitenizi düşürebilir ve erken ölüme neden olabilir.

Depresyon… genellikle teşhis edilmemiş ve tedavi edilmemiş olmasına rağmen emeklilerin %7’sini etkiler. Diğer kronik sağlık koşullarının bir yan etkisi olabilir.

Bu koşulları yönetmek, sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı yaşamak ve aile, arkadaşlar veya diğer sosyal destek grupları tarafından desteklenmek gibi depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir.

İntihar… ABD’de emekliler tüm intihar ölümlerinin %18’inden fazlasını oluşturuyor. 85 yaşın üzerindeki kişilerin intihar etme olasılığı, tüm yaşların toplamından dört kat daha fazladır.

Madde bağımlılığı… örneğin aşırı alkol kullanımı, emekliler arasında önemli sayıda ölümden sorumludur.

Davranışsal sağlık sorunları yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Etkili bir şekilde tedavi edilebilirler.

Buna rağmen, gelişmiş dünyadaki emeklilerin üçte ikisi ihtiyaç duydukları bakımı alamıyor.

Madde bağımlılığı

Alkol veya eğlence amaçlı uyuşturucuların kötüye kullanımı, 65 yaş üstü kişilerde daha önce fark edildiğinden daha yaygındır.

Ancak, madde kötüye kullanımı yaşlılarla ilişkili olmadığı için genellikle tıbbi muayeneler sırasında gözden kaçar ve gözden kaçar.

Ek olarak, emeklilere genellikle uzun süreli kullanım için birden fazla senaryo yazılır ve bu nedenle ellerinde bol miktarda ilaç bulunur.

Doktorların hastalarına tıbbi kontroller yaparken madde bağımlılığı belirtileri aramaları gerekir.

Maddeleri kötüye kullanma eğilimindeyseniz, her yaştan insanın kötü alışkanlıklarını bırakmasına yardımcı olan birçok destek hizmeti vardır.

yetersiz beslenme

Yetersiz beslenirseniz, kaslarınız ve bağışıklık sisteminiz zayıflıyor olabilir.

Emeklilerin yetersiz beslenmesinin çeşitli nedenleri vardır ve bunlar esas olarak diğer sağlık sorunlarından kaynaklanmaktadır. Örneğin, bunaması olan emekliler yemek yemeyi unutabilir.

Eğer kıt bir emekli maaşı alıyorsanız, muhtemelen besleyici değeri yüksek bir diyeti karşılayamazsınız. Yetersiz beslenmenin diğer nedenleri arasında depresyon, alkolizm ve az sayıda sosyal ilişki bulunur.

Meyve ve sebze tüketiminizi artırarak, tuz ve doymuş yağ alımınızı azaltarak yediğiniz gıdaların besin kalitesini iyileştirebilirsiniz.

Düzgün yemek yiyemiyorsanız veya yemek yapmakta zorlanıyorsanız, yemek hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Kabızlık ve inkontinans

Bu koşullar hem yaşlanmayla birlikte yaygındır hem de emekli olarak yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Sürekli kabız olmak veya mesanenizi kontrol edememek birkaç nedene bağlı olabilir… yaşa bağlı normal değişiklikler… kronik bir hastalık (diyabet gibi) ve… dengeli ve besleyici bir diyet yememek.

İnkontinans ve kabızlık çekiyorsanız, besleyici bir diyet yemeli, düzenli egzersiz yapmalı ve kilonuzu düşük tutmalısınız.

Ayrıca utancınızı bir kenara bırakıp konuyu doktorunuzla konuşmalı ve onun tavsiyelerine uymalısınız.

Aslında mesane ve bağırsak probleminizin nedenine bağlı olarak bazı etkili tıbbi tedaviler mevcuttur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler)

Yaşlandıkça cinsel ihtiyaçlar ve yetenekler değişse de, zaten bildiğinizden eminim ki arzu kaybolmaz.

Cialis (favorim) gibi cinsel işlev bozukluklarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek ilaçlar var.

STD’ler emeklileri genç insanlar kadar tehdit ediyor.

Zayıflamış bağışıklık sistemimizle birleştiğinde, ciddi bir STD ile temasa daha duyarlı hale getiren prezervatif kullanma olasılığımız daha düşük olduğundan, belki de enfekte olma olasılığımız daha yüksektir.

Çözüm basit… prezervatif kullanın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.